Obecną konstytucję wprowadzono... wyrokiem sądu
Debata prodemokratyczna w Polsce |
Polska jest systemem o bardzo, ale to bardzo wątpliwej podbudowie prawnej. Obecną konstytucję wprowadzono... wyrokiem sądu, którego przedstawicieli wybierał tylko jeden polityk, prezydent Polski. Zgodnie z tymczasową ustawą konstytucyjną z 23 kwietnia 1992 r. nowa konstytucja mogła być wprowadzona tylko drogą referendum. Przeprowadzone w 1997 roku referendum konstytucyjne nie było wiążące z powodu niskiej frekwencji. Zmianę konstytucji poparło wówczas jedynie 22,58 % uprawnionych. Konstytucję wprowadził więc złożony z osób wybranych przez polityka Sąd Najwyższy, publikując następujące oświadczenie:
"Referendum konstytucyjne przeprowadzone w dniu 25 maja 1997 r. na podstawie zarządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 31, poz. 174) jest ważne."
Ówczesna ustawa o referendach z 1995 roku wymagała minimalną frekwencje na poziomie 50 % uprawnionych, aby referendum było wiążące. Podstawa prawna reżimu w Polsce jest więc dość krzywa- podstawowy akt prawny narzucili politycy, przy jednak małym poparciu społecznym. Trudno w takich warunkach uznać Polskę za kraj demokratyczny, nie jest ona zresztą zaliczana do grupy tych krajów. Kraje demokratyczne stanowią 18 % ogółu krajów, zamieszkuje je 14,4 % populacji planety. Z krajów sąsiadujących z Polską, Czechy i Niemcy zostały zakwalifikowane do tej grupy w rankingu „Democracy Index”.
(rf)
Posted by Adam Phoo
on 16:34.
Filed under
komentarze historyczne
.
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0